Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Herb Bobrownik

Herb „Topór”

  Herb szlachecki-charakterystyczny znak rodowy ustalony według określonych reguł heraldycznych. W założeniu jest znakiem niepowtarzalnym, jednak może się nim posługiwać-w heraldyce polskiej-wiele rodów tzw. herbownych, tworzących w konsekwencji ród herbowy, grupujący rodziny czasem ze sobą wcale niespokrewnione.

  Według historyków ród Toporczyków wywodzi się od sławnego możnowładcy Sieciecha. Żył on na przełomie XI i XII wieku, aczkolwiek najstarszy wizerunek znaku jakim legitymował się ten ród pochodzi z ok. 1282 roku. Herb Topór (Bipenn, Kołki, Starża, Wścieklica) jest jednym z najstarszych herbów polskich, noszący zawołanie Starza.


herb topór

Herb„Topór” - Bartosz Paprocki, Herby Rycerstwa Polskiego, 1584


Tak opisał go Kasper Niesiecki w swym dziele „Herbarz polski” 1839-1846.

Topór biały powinien być w czerwonym polu, ostrzem w lewą tarczy obrócony. Na hełmie takiż topór, tylko że ostrzem trochę nachylony ku ziemi, jakby końcem utkwiony w koronie.


herb topór

Tadeusz Gajl, Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku, Gdańsk 2007


Geneza herbu Bobrownik

  Powstanie naszej miejscowości ściśle związane jest ze wspomnianą wyżej osobą Sieciecha, ponieważ to on rozkazał stworzenie osady służebnej, która przez kolejne lata ewoluowała i pod nazwą Bobrowniki istnieje do dziś. Mylnie wydawać się może, że już w owym czasie Bobrowniki związane były z herbem „Topór”, czyli znakiem rodu reprezentowanego przez Sieciecha. Było to nie możliwe choćby, dlatego że wtedy jeszcze ten herb nie istniał.

  Losy Bobrownik i herbu „Topór” splotły się po ok. 400 latach, kiedy to po kilkukrotnej zmianie właściciela weszły w posiadanie rodziny Tarłów. Była to rodzina szlachecka należąca do tego samego rodu herbowego co Sieciech- Starżów-Toporczyków. W roku 1485 starania Stanisława Tarło, by Bobrowniki otrzymały prawa miejskie doszły do skutku. Podniesienie statusu Bobrownik do rangi miasta determinowało powołanie władz administracyjnych w postaci Rady Miejskiej, na której czele stał Burmistrz. Burmistrz miał prawo posługiwania się pieczęcią miejską. Pieczęć miasta Bobrowniki stanowiła herb Tarłów - „Topór” z napisem w otoku „Sigillum Civitat Bobrovnicensis” (Pieczęć Miasta Bobrowniki).


Tadeusz Gajl, Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku, Gdańsk 2007
Bartosz Paprocki, Herby Rycerstwa Polskiego, Kraków 1584
http://pl.wikipedia.org/wiki/Top%C3%B3r_(herb_szlachecki)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_szlachecki

strona główna